Když mi někde do nosu cvrnkne neznámá zelenina nebo ovoce, nedá mi spát, dokud ji nekoupím a nevyzkouším. S plaintain jsem koketovala už nějaký ten pátek, ale pořád nezbývalo času, abych se mohla pověnovat tomu, jak ho připravit, aby byl chutný a zajímavý. A nakonec…..bylo to dobře. Jak čas pokročil, zima skončila a sluníčko začalo hřát, nepřišel tenhle recept pozdě, ale v tu pravou chvíli. Protože, moji milí, plaintain je ten nejlepší společník na letní grilovačku, vyrobíte z něj tak úžasné hranolky, že se nestačíte divit. Ti moji chuligáni je jedli tak rychle, že jsem se nestačila divit já. A bonus? Méně sacharidů než brambory, více vitamínů a hlavně ochutnáte něco novýho!

Já plaintain nakupuju na www.svetbedynek.cz, kde se mohu spolehnout na kvalitu a brzké dodání až do domu. Taky je seženete již celkem běžně v některých supermarketech. Tak jestli chcete svoje zahradní grilování něčím oživit, vřele doporučuju! Příprava je jednoduchá a výsledek super!

Suroviny pro 4 menší porce:

  • 1 kg banány plaintain ( 2-3 ks podle velikosti)
  • Koření na zeleninu – já s oblibou používám směs Adžika
  • Olivový olej
  • Himalájská sůl
  • Banánové čatní Monamy či jiná studená omáčka/příloha ke grilování
  1. Plantainy oloupu. Myslela jsem, že je to hračka, ale až tak lehce, jako u banánů, to nejde. Nejlépe se mi plantainy loupou tak, když podélně nakrojím slupku a u postupně po kouskách sloupávám. Chce to trochu trpělivosti.
  2. Potom si oloupané banány nakrájím na hranolky o síle cca. 8mm…..neberte to jako dogma, jak zakrojíte, tak to bude :)
  3. Adžiku smíchám s pár lžícemi olivového oleje, přidám trochu soli a ve velké míse promíchám s hranolkami, aby se mi celé obalily.
  4. Do předehřáté trouby na 180°C, vložím hranolky vyskládané v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a peču cca. 20-25 minut.
  5. Poté dopékám po částech na rozpálené pánvi, lehce potřené olivovým olejem až do zlatova a křupava. Tahle práce stojí za to, trvá pár minut, ale na výsledku se ohromně projeví.
  6. Podávejte s exotickým čatním, domácí tapenádou nebo ostřejším guacamole. Klasická pepřová mayoneza je taky svělým doplňkem. My tentokrát použili naše banánové čatní, mojo z červených paprik dovezené z Tenerife a taky tymiánové želé z anglického Lake District. Prostě dolaďte si tím, co máte rádi.

Tip navíc : Pokud k plaintain do trouby přidáte i další pokrájenou zeleninu, např. lilek, papriku, cuketu, cibuli, česnek či mrkev nebo petržel, oživíte své grilování o další prvek a dáte mu naprosto excelentní rozměr. A samozřejmě budete i zdravější a tělo vám jen poděkuje :)